Blizna to nie tylko kwestia estetyki, to w dużej mierze ma wpływ na wiele elementów w Twoim organizmie i może być odpowiedzialna za szereg ograniczeń w strukturach tkanek miękkich.
⠀⠀
Wymaga dużej uwagi z racji tego, że nie tylko skóra została przecięta ale również tkanka podskórna, powięź oraz macica na długości ok. 15cm.
Zaniedbanie tematu blizny poza konsekwencjami w bliższym okresie czasu tj. wygląd oraz wolne jej gojenie, może też w dłuższej perspektywie (nawet po kilku latach od operacji) powodować:
- Ból w okolicy blizny -> zmiana postawy ciała -> bóle kręgosłupa
- Nadmierne napięcie w okolicy dna miednicy
- Zrosty w okolicy blizny mogą utrudniać kolejne cięcia cesarskie
- Bolesne miesiączki
- Niedrożność jelita cienkiego
- Ból podczas aktywności fizycznej i seksualnej
I Faza – zapalna (trwa 2 – 7 dni)
W tym okresie nie powinno się samodzielnie mobilizować blizny. Fizjoterapeuta może popracować nad przepływem krwi i limfy poprzez pracę na okolicznych tkankach, brzuchu i na kończynach dolnych.
Bardzo ważne jest, aby w tym okresie uważać podczas:
- Wstawania z łóżka / krzesła
- Zabezpieczanie rękami rany przed jej rozejściem podczas śmiechu/ kasłania / kichania (śmiało proście personel medyczny, żeby pokazał jak to zrobić)
- Unikanie siadania w głębokich fotelach / krzesłach
Higiena – ważna kwestia w tej fazie
W pierwszej kolejności i od pierwszych dni należy zadbać właśnie przede wszystkim o higienę. O ile lekarz, położna lub pielęgniarka nie zaleci inaczej należy nie bać się jej myć podczas prysznica i często wietrzyć.
Majtki poporodowe
Poza walorami estetycznymi 🙂 doskonale radzą sobie z tym, żeby nie przeszkadzać w procesie gojenia się rany w przeciwieństwie do „normalnej” bielizny. Dzięki temu, że mają wysoki stan nie podrażniają miejsca po zszyciu oraz ich budowa wpływa również na to, że skóra może swobodnie oddychać.
⠀
II Faza proliferacji i angiogenenzy (trwa do ok. 6 – 8 tygodni)
W tym czasie dochodzi do wytworzenia włókien kolagenowych, powstają też nowe połączenia naczyń krwionośnych. Z tego powodu z punktu fizjoterapii jest to najważniejszy etap, w którym najwięcej można osiągnąć korzyści. Pracę bezpośrednio z blizną można rozpocząć po ok. 4 tygodniach po cesarskim cięciu. Do tego czasu fizjoterapeuta skupia się na pracy pośredniej czyli na tkankach w okolicy.
Co ma wpływ na powodzenie w tym etapie:
- Praca manualna fizjoterapeuty
- Autoterapia blizny (patrz niżej)
- Prawidłowa postawa ciała
- Odpowiednio dobrane ćwiczenia.
⠀
⠀
Autoterapia
Najlepiej wykonać dwa razy dziennie po ok. 10min. Każde przytrzymanie powinno trwać minimum 10 sek. Czynność można powtórzyć 2-3 razy w jednym miejscu. Przy tych działaniach może się pojawić uczucie ciągnięcia, swędzenia itp. Blizna powinna być zagojona, aby przystąpić do terapii.
1. Przyłóż palce na końce blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu.
⠀
2. Przyłóż palce nad górny brzeg blizny, lekko dociśnij i pociągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.
⠀
3. Przyłóż palce nad górny brzeg blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunkach pokazanych na zdjęciu (w górę, na boki). Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu. Może być do góry z przytrzymaniem i później na boki jak również w odwrotnej kolejności.
⠀
4. Przyłóż palce pod dolny brzeg blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.
⠀
5. Przyłóż palce jak na zdjęciu i wykonaj tzw. przełamywanie blizny. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.
⠀
6. Przyłóż palce pod dolny brzeg blizny, lekko dociśnij i pociągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.
⠀
Umów się natomiast do lekarza jeśli rana:
- Boli Cię mimo, że minęło 6 tygodni
- Jest rozgrzana
- Powstał obrzęk i zaczerwienienie
- Rana się sączy