„6 sposobów na autoterapię blizny po cesarskim cięciu”

Blizna to nie tylko kwestia estetyki, to w dużej mierze ma wpływ na wiele elementów w Twoim organizmie i może być odpowiedzialna za szereg ograniczeń w strukturach tkanek miękkich.

⠀⠀

Wymaga dużej uwagi z racji tego, że nie tylko skóra została przecięta ale również tkanka podskórna, powięź oraz macica na długości ok. 15cm.

Zaniedbanie tematu blizny poza konsekwencjami w bliższym okresie czasu tj. wygląd oraz wolne jej gojenie, może też w dłuższej perspektywie (nawet po kilku latach od operacji)  powodować:

 • Ból w okolicy blizny -> zmiana postawy ciała -> bóle kręgosłupa
 • Nadmierne napięcie w okolicy dna miednicy
 • Zrosty w okolicy blizny mogą utrudniać kolejne cięcia cesarskie
 • Bolesne miesiączki
 • Niedrożność jelita cienkiego
 • Ból podczas aktywności fizycznej i seksualnej

I Faza – zapalna (trwa 2 – 7 dni)

W tym okresie nie powinno się samodzielnie mobilizować blizny. Fizjoterapeuta może popracować nad przepływem krwi i limfy poprzez pracę na okolicznych tkankach, brzuchu i na kończynach dolnych.

Bardzo ważne jest, aby w tym okresie uważać podczas:

 • Wstawania z łóżka / krzesła
 • Zabezpieczanie rękami  rany przed jej rozejściem podczas śmiechu/ kasłania / kichania (śmiało proście personel medyczny, żeby pokazał jak to zrobić)
 • Unikanie siadania w głębokich fotelach / krzesłach
Higiena – ważna kwestia w tej fazie

 W pierwszej kolejności i od pierwszych dni należy zadbać właśnie przede wszystkim o higienę. O ile lekarz, położna lub pielęgniarka nie zaleci inaczej należy nie bać się jej myć podczas prysznica i często wietrzyć.

Majtki poporodowe

Poza walorami estetycznymi 🙂 doskonale radzą sobie z tym, żeby nie przeszkadzać w procesie gojenia się rany w przeciwieństwie do „normalnej” bielizny. Dzięki temu, że mają wysoki stan nie podrażniają miejsca po zszyciu oraz ich budowa wpływa również na to, że skóra może swobodnie oddychać.

II Faza proliferacji i angiogenenzy (trwa do ok. 6 – 8 tygodni)

                W tym czasie dochodzi do wytworzenia włókien kolagenowych, powstają też nowe połączenia naczyń krwionośnych. Z tego powodu z punktu fizjoterapii jest to najważniejszy etap, w którym najwięcej można osiągnąć korzyści.  Pracę bezpośrednio z blizną można rozpocząć po ok. 4 tygodniach po cesarskim cięciu. Do tego czasu fizjoterapeuta skupia się na pracy pośredniej czyli na tkankach w okolicy.

Co ma wpływ na powodzenie w tym etapie:

 • Praca manualna fizjoterapeuty
 • Autoterapia blizny (patrz niżej)
 • Prawidłowa postawa ciała
 • Odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Autoterapia

Najlepiej wykonać dwa razy dziennie po ok. 10min. Każde przytrzymanie powinno trwać minimum 10 sek. Czynność można powtórzyć 2-3 razy w jednym miejscu. Przy tych działaniach może się pojawić uczucie ciągnięcia, swędzenia itp. Blizna powinna być zagojona, aby przystąpić do terapii.

1. Przyłóż palce na końce blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu.

2. Przyłóż palce nad górny brzeg blizny, lekko dociśnij i pociągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.

3. Przyłóż palce nad górny brzeg blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunkach pokazanych na zdjęciu (w górę, na boki). Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu. Może być do góry z przytrzymaniem i później na boki jak również w odwrotnej kolejności.

4. Przyłóż palce pod dolny brzeg blizny, lekko dociśnij i rozciągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.

5. Przyłóż palce jak na zdjęciu i wykonaj tzw. przełamywanie blizny. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.

6. Przyłóż palce pod dolny brzeg blizny, lekko dociśnij i pociągaj do uczucia oporu w kierunku pokazanym na zdjęciu. Powtórz to w kilku miejscach na jej przebiegu.

W przypadku blizn świeżych oraz starszych warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Umów się natomiast  do lekarza jeśli rana:

 • Boli Cię mimo, że minęło 6 tygodni
 • Jest rozgrzana
 • Powstał obrzęk i zaczerwienienie
 • Rana się sączy

Aktualnie przebywam na urlopie

od 26.07.2020r. do 06.08.2020r.

Wciąż możesz zostawić mi wiadomość!

Przejdź do kontaktu na stronie głównej
i skorzystaj z formularza kontaktowego.