Masz silny ból w odcinku lędźwiowym?

Zobacz co możesz zrobić w oczekiwaniu na fizjoterapeutę. Jeśli któreś ćwiczenie / pozycja będzie powodowało zwiększenie bólu, od razu je przerwij i wypróbuj inny sposób.

1. Leżenie tyłem ze zgiętymi kolanami.

Dzięki tej pozycji dojdzie do zmniejszenia napięcia w odcinku lędźwiowym dużo bardziej niż przy wyprostowanych nogach.

2. Leżenie tyłem ze zgiętymi i uniesionymi nogami.

ćwiczenie

Jeszcze większe rozluźnienie uzyskamy przyjmując tę pozycję. Kolana powinny być lekko nad brzuchem (między brzuchem  a udem mniej niż 90st.).

Podudzia i stopy swobodnie oparte na przykład o piłkę, kilka poduszek lub w przypadku leżenia na podłodze na przykład o siedzisko kanapy lub krzesło. W tej pozycji zostań ok. 20 min

3. Leżenie przodem

Może się okazać, że przyjęcie takiej pozycji będzie dla Ciebie wygodniejsze. W tym przypadku podłóż sobie zwinięty ręcznik / poduszkę pod biodra oraz pod stopy. Ważne jest, aby rąk nie kłaść nad i pod głową tylko, żeby były ustawione jak na zdjęciu (ma to na celu jeszcze większe obniżenia napięcia prostownika pleców). Oczywiście głowa nie musi być w pozycji jak na zdjęciu 🙂

4. Leżenie bokiem

leżenie na boku

Jeśli masz uczucie promieniowania na przykład do lewej nogi, to połóż się na prawym boku podkładając pod niego jednocześnie zwinięty wałek lub poduszkę. Pamiętaj, aby nogi były zgięte w stawach biodrowych i kolanowych.

Jeśli ból się zmniejszył wykonaj wolny ruch uniesienia górnej nogi (w moim przypadku prawej) 3-10 razy w 3 seriach. Ma to na celu zwiększenia przepływu płynów wokół stanu zapalnego, aby zmniejszył się obrzęk oraz ból.

5. Unoszenie tułowia w pozycji siedzącej.

ulga w bólu

Całe stopy przylegają do podłoża, ok. 90 st. zgięcia w stawach kolanowych i biodrowych. Wykonaj unoszenie tułowia opierając się na piąstkach i prostując przy tym łokcie. Robiąc wolne ruchy unoszenia i opuszczania ćwicz ok. 1-2 min.

Pamiętaj! Jeśli masz takie objawy jak osłabienie mięśnia, opadanie stopu lub ból mocno i szybko narasta to należy czym prędzej się udać do specjalisty (fizjoterapeuty, ortopedy, neurologa).

Aktualnie przebywam na urlopie

od 26.07.2020r. do 06.08.2020r.

Wciąż możesz zostawić mi wiadomość!

Przejdź do kontaktu na stronie głównej
i skorzystaj z formularza kontaktowego.